Tiltagene gælder foreløbigt i 14 dage.

Læs mere her på Styrelsen for Patientsikkerheds hjemmeside. 

Og på Aarhus Kommunes hjemmeside. 

Et af disse tiltag er, at der i videst muligt omfang arbejdes hjemmefra. Vi opfordrer derfor vores medlemmer til som arbejdsgivere at aftale med medarbejderne i hvilket omfang, der skal arbejdes hjemmefra.

Et andet tiltag er en øget opmærksomhed på afstandsanbefalinger i det offentlige rum, altså de steder hvor der er offentlig adgang, og det er der i folkekirken. Vi opfordrer derfor også vores medlemmer til sammen med medarbejderne at se på, om regler og anbefalinger fra myndighederne overholdes, eller om der er behov for at stramme op i forhold til at undgå yderligere smittespredning. 

Vær i den sammenhæng også opmærksomme på retningslinjerne for en ansvarlig genåbning af folkekirken, som kan ses her. 

Læs også mere i Landsforeningens vejledning i forbindelse med genåbning af folkekirken.

Tilmeld dig nyhedsbrevet

* krævede felter